Krepšelis
Rekuperacija

Rekuperacija – kas tai yra ir kaip tai veikia?

Tinkamoje pastato aplinkoje šilumos atgavimo sistema gali žymiai pagerinti vidaus oro kokybę ir padidinti energijos vartojimo efektyvumą.

Centriniai ir decentralizuoti įrenginiai

Kiekvienas nori, kad jų namai būtų kuo sandaresni, nes tai reiškia, kad žiemą galėsite maksimaliai išnaudoti šildymą, o vasarą – oro kondicionavimą. Tokiu būdu sumažinamos išlaidos ir didinamas efektyvumas.

Nauji pastatai statomi pagal tam tikrus energijos taupymo standartus, kurie užtikrina tokią situaciją. Tačiau šis šilumos izoliacijos pagerėjimas taip pat didina drėgmės kaupimosi riziką. Kasdienės buitinės veiklos, tokios kaip dušo naudojimas, maisto gaminimas ar drabužių džiovyklės naudojimas, įneša drėgmės į jūsų gyvenamąsias patalpas.

Natūralios ventiliacijos trūkumas gali sukelti prastą oro kokybę, o tai gali ženkliai prisidėti prie kvėpavimo takų problemų ir astmos. Be to, tai gali sukelti kondensaciją ir pelėsį.

Kas yra rekuperacija?

Rekuperacijos sistema yra mechaninės ventiliacijos forma, kuri ženkliai pagerina vidaus oro kokybę bei padidina namų energijos vartojimo efektyvumą. Rekuperacija yra skirta užtikrinti oro judėjimą sandariuose namuose ir turėtų būti svarstoma planuojant naują statybą. Pagrindinis veikimo principas (pavaizduotas žemiau) yra ištraukti kambario temperatūros pasenusį orą ir įleisti šviežią, filtruotą lauko orą. Kai oras praeina per šilumos mainų elementą, įeinantis šviežias oras įšyla ir jo temperatūra tampa beveik tokia pati kaip ištraukiamo oro.

Rekuperacijos sistema taip pat yra protingas sprendimas, jei renovuojate senesnį namą ir siekiate pagerinti jo šilumos izoliaciją (pavyzdžiui, įrengiate izoliaciją, naujus dvigubo stiklo langus ar uždarote ventiliacinius angas).

Šilumos atgavimo principas

Žemiau pateiktas teorinis pavyzdys, kuriame vidaus temperatūra yra 20 laipsnių, o lauko temperatūra – 0. Kai šiltas oras ištraukiamas ir praeina per šilumos mainų komponentą, įeinantis šaltas oras įšyla, ir šviežio oro temperatūra būna apie 18 laipsnių. Šie skaičiai yra būdingi šilumos atgavimo įrenginiui, kurio efektyvumas siekia 90%. Tai didelis skirtumas, palyginti su atviru langu, leidžiančiu 0 laipsnių nefiltruotą orą į namus.

Pagrindiniai rekuperacijos privalumai

  • Į namus įleidžiamas šviežias ir filtruotas lauko oras.
  • Žymiai pagerinama vidaus oro kokybė – idealu alergijos ar astmos kamuojamiems žmonėms. Ventiliacijos trūkumas padidina santykinį drėgnumą patalpose.
  • Šildymo ir vėsinimo energija, kuri kitaip būtų prarandama per atvirus langus, yra išsaugoma – praktiškai tai reiškia, kad žiemą galbūt nereikės tiek daug šildyti, kas taupo energiją. Atidarant langą, kai veikia šildymas, galima prarasti apie 50% šildymo energijos.
  • Ventiliacija tampa energiją taupanti ir funkcionali.
  • Užkertamas kelias pelėsiui ir drėgmės sukeltai žalai, pašalinant vandens garus.
  • Sumažinamos kenksmingos emisijos, tokios kaip toksinai iš buitinės chemijos priemonių ar anglies monoksidas, sieros dioksidas ir azoto oksidai, kurie atsiranda šildant ir vėsinant.
  • Užtikrinama slėgio pusiausvyra – tai reiškia, kad į gyvenamąsias patalpas patenka tiek pat oro, kiek iš jų išeina.

Rekuperacijos sistemų tipai

Centralizuota sistema

Tai viso namo sprendimas – puikiai tinka vidutinio dydžio ar dideliems namams, tiek renovuojamiems, tiek naujai statomiems. Centralizuoti rekuperatoriai sudaro vienas pagrindinis įrenginys, kurį galima sukonfigūruoti taip, kad ventiliuotų visas patalpas per ortakius, dažniausiai įrengtus stogo erdvėje. Šios sistemos tinka dideliems oro kiekiams judinti naujuose pastatuose arba senesniuose pastatuose, kuriuose yra pakankamai vietos įrengti įrenginį.

Decentralizuota sistema

Tai vienas įrenginys, puikiai tinkantis mažesnei erdvei (pvz., vieno miegamojo butui, atskiram bungalovui ar renovuojamoms patalpoms, kuriose negalima įrengti centralizuoto sprendimo). Šioms sistemoms nereikia ortakių ir jas paprastai lengviau įrengti. Paprastai šie įrenginiai rekomenduojami montuoti poromis, kad vienas įrenginys atliktų ištraukimo ciklą, o kitas tiektų orą. Įrenginiai paprastai montuojami aukštai ant sienos, kampe.

Kiek šviežio oro reikia namui?

Sandarios patalpos reikalauja reguliaraus šviežio oro tiekimo. Yra keletas veiksnių, lemiančių reikalingą ištraukimo greitį, tokių kaip gyvenamosios erdvės dydis, ištraukimo taškų skaičius ir gyventojų skaičius. Kaip bendras taisyklė, minimalus valandinis oro pasikeitimo dažnis gali būti 0,4–0,5 karto didesnis už patalpos tūrį. Labiau reikalaujančiai aplinkai gali prireikti didesnio dažnio.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Mūsų svetainėje yra naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti geresnę teikiamų paslaugų kokybę. Naršydami mūsų internetinėje svetainėje, Jūs patvirtinate, kad sutinkate su slapukų naudojimu. Skaityti
Sutinku