Jeigu nuolat valote dulkes nuo baldų, čiaudite be aiškios priežasties ar tiesiog svarstote, iš kur visos tos dulkės atsiranda – nesate vieni. Dulkės yra viena iš tų erzinančių buities problemų, kurios, atrodo, atsiranda tiesiog iš niekur – ir tam tikra prasme tai tiesa. Tad natūraliai kyla klausimas: ar oro valytuvai padeda kovoti su dulkėmis? Pažvelkime išsamiau.
Kas iš tikrųjų yra dulkės?
Prieš aptariant, kaip oro valytuvai susidoroja su dulkėmis, svarbu suprasti, kas tos dulkės išvis yra. Dulkės nėra vien tik purvas – tai įvairių dalelių mišinys: negyvos odos ląstelės, gyvūnų pleiskanos, audinių pluoštai, žiedadulkės, pelėsių sporos ir net mikroskopinės plastiko dalelės. Jos sklando ore, nusėda ant paviršių ir vis sugrįžta, kad ir kaip dažnai valytumėte. Nemalonu, tiesa?
Dulkės yra problema visiems, bet ypač tiems, kurie kenčia nuo alergijų, astmos ar kitų kvėpavimo sutrikimų. Smulkios dalelės dirgina nosį, gerklę ir plaučius, todėl kvėpuoti patalpose tampa sunkiau. Net jeigu nejaučiate ypatingo jautrumo, ilgainiui įkvepiamos ore esančios dulkės kenkia kvėpavimo sistemos sveikatai.
Be to, dulkių kaupimasis gali pakenkti ir jūsų šildymo bei vėsinimo sistemai – jos greičiau užkemša filtrus ir mažina oro srautą.
Kaip veikia oro valytuvai?
Oro valytuvai būna tiek nešiojami, tiek visam namui skirti. Nešiojami modeliai yra naudingi vienai patalpai, pavyzdžiui, miegamajam. Tačiau oro valytuvas montuojamas tiesiai į jūsų šildymo ir vėsinimo sistemą bei valo orą jam cirkuliuojant per ortakius. Tokiu būdu užtikrinama vienoda dulkių mažinimo aprėptis visame būste kiekvieno šildymo ar vėsinimo ciklo metu. Toks sprendimas rekomenduojamas, jei norite sumažinti dulkes visame name.
Oro valytuvai veikia sulaikydami ore esančias daleles, kai oras praeina pro jų filtravimo sistemą. Dauguma kokybiškų įrenginių naudoja HEPA filtrą (aukšto efektyvumo dalelių oro filtrą), kuris gali sulaikyti net 0,3 mikrono dydžio daleles, įskaitant žiedadulkes, gyvūnų pleiskanas, pelėsių sporas ir, žinoma, dulkes.
Kai kurie valytuvai taip pat turi aktyvintos anglies filtrus, kurie naikina kvapus, dujas ar dūmus, arba UV-C šviesos funkciją bakterijoms ir virusams naikinti. Tačiau kalbant apie dulkių pašalinimą, HEPA filtras išlieka efektyviausias. Jį galima palyginti su itin tankiu tinklu, kuris pagauna visas daleles dar prieš joms nusėdant ant paviršių.
Ar oro valytuvai pašalina dulkes?
Taip, kokybiškas oro valytuvas gali žymiai sumažinti ore esančių dulkių kiekį jūsų namuose. Tai reiškia mažiau dalelių ore ir mažesnį alergenų kiekį, kuris gali patekti į kvėpavimo takus. Tačiau svarbu suprasti, kad jis nepašalins dulkių, kurios jau nusėdusios ant lentynų ar po sofa – vis tiek reikės reguliariai siurbti ir valyti paviršius.
Štai ką oro valytuvas gali padaryti:
- Sulaikyti ore esančias dulkes, kol jos dar nenusėdo
- Padėti sumažinti valymo dažnumą
- Pagerinti oro kokybę patalpose, ypač tiems, kurie turi alergijų
- Sumažinti apkrovą jūsų šildymo ir vėsinimo sistemos filtrams, pašalinant daleles ties jų šaltiniu
O štai ko jis negali padaryti:
- Pašalinti visas dulkes iš jūsų namų
- Pakeisti būtinybę reguliariai valyti ar prižiūrėti ŠVOK sistemą
- Veikti tinkamai, jei reguliariai nekeičiami filtrai
Reikėtų žiūrėti į oro valytuvą kaip į vieną iš priemonių platesniame tvarkymosi plane. Kartu su gerais valymo įpročiais ir reguliaria ŠVOK priežiūra jis gali padėti sukurti švaresnę ir sveikesnę gyvenamąją aplinką.
Kaip išsirinkti oro valytuvą dulkių kontrolei
Ne visi oro valytuvai veikia vienodai. Jei jūsų pagrindinis tikslas yra kovoti su dulkėmis, svarbu atkreipti dėmesį į kelis pagrindinius aspektus:
1. Oro valytuvo tipas
Yra keli oro valytuvų tipai – HEPA filtrai, elektroniniai oro valytuvai, aktyvintos anglies filtrai ir UV šviesos valytuvai – kiekvienas skirtas skirtingoms oro taršos problemoms spręsti. HEPA filtrai ypač tinka dulkių, žiedadulkių ir kitų alergenų šalinimui ir yra puikus pasirinkimas žmonėms, kenčiantiems nuo alergijų.
2. Suderinamumas su jūsų ŠVOK sistema
Ne kiekvienas oro valytuvas tiks visoms šildymo ir vėsinimo sistemoms. Įsitikinkite, kad pasirinktas modelis suderinamas su esamais ortakiais ir oro paskirstymo įrenginiais, arba kreipkitės į specialistą, kad šis rekomenduotų tinkamą sprendimą ir užtikrintų kokybišką montavimą.
3. Kaina ir ilgalaikė vertė
Pradinės įrengimo išlaidos gali labai skirtis. Įvertinkite ne tik įsigijimo kainą, bet ir ilgalaikes išlaidas – filtro keitimo sąnaudas, techninę priežiūrą, bei galimą teigiamą poveikį energijos sąnaudoms ar alergijos simptomams laikui bėgant.
Patarimai, kaip sustiprinti apsaugą nuo dulkių
Kadangi oro valytuvai yra tik viena iš priemonių kovojant su dulkėmis, verta juos derinti su kitais įpročiais, kad pasiektumėte geresnių rezultatų:
Reguliariai keiskite ŠVOK filtrą
Užsikimšęs filtras gali ne tik nepagaudyti dulkių, bet ir jas pūsti atgal į patalpas. Reguliarus keitimas padeda išlaikyti švarią oro cirkuliaciją.
Naudokite dulkių siurblį su HEPA filtru
Be HEPA filtro dulkių siurblys gali tik pakelti dulkes į orą, o ne jas pašalinti. HEPA filtras užtikrina, kad dulkės būtų efektyviai surinktos.
Laikykite langus uždarytus vėjuotomis ar žiedadulkių gausiomis dienomis
Grynas oras yra naudingas, tačiau jis gali įnešti dar daugiau alergenų. Tokiu oru langus geriau laikyti uždarytus.
Sumažinkite daiktų kiekį
Kuo mažiau daiktų – tuo mažiau paviršių, ant kurių gali kauptis dulkės. Mažesnis kiekis reiškia ir mažiau valymo.
Profesionalus oro valytuvo montavimas
Kadangi oro valytuvas yra integruojamas į šildymo ir vėsinimo sistemą, jo montavimą būtina patikėti sertifikuotam ŠVOK specialistui. Tik taip užtikrinama, kad įrenginys veiks tinkamai ir efektyviai.
Specialistas pasirūpins tinkamu įrenginio pritaikymu prie jūsų sistemos, sandarumu ir išvengs gedimų, galinčių apkrauti įrangą. Be to, jis paaiškins, kaip naudotis valytuvu ir kokios priežiūros reikės ateityje.
Bandymas įrenginį sumontuoti savarankiškai gali sukelti oro srauto problemų, sumažinti sistemos efektyvumą ar net sugadinti ŠVOK įrangą. Kai kuriais atvejais tai gali panaikinti gamintojo garantiją ir ilgainiui brangiai kainuoti.
Nepamirškite oro valytuvo priežiūros
Oro valytuvas nėra įrenginys, kurį galima įjungti ir pamiršti. Filtrus reikės keisti reguliariai – dažniausiai kas 6–12 mėnesių, priklausomai nuo konkretaus modelio ir jūsų namų oro kokybės. Kai kurios sistemos, pavyzdžiui, elektroniniai oro valytuvai, gali reikalauti ne filtro keitimo, o periodinio valymo.
Neprižiūrint įrenginio, sumažėja jo efektyvumas ir padidėja apkrova jūsų ŠVOK sistemai. Jei nežinote, kokios priežiūros reikia jūsų valytuvui, ŠVOK specialistas gali sudaryti individualų priežiūros grafiką.