Vis daugiau žmonių susiduria su didelėmis drėgmės problemomis.
Visų žmonių problemos su drėgme yra skirtingos. Tačiau kiekvienas namų savininkas turėtų atkreipti dėmesį į drėgmės lygį savo namuose. Jei to nedarote, galiu garantuoti, kad tai jums kenkia keliais būdais. Galbūt tai alergijos, galbūt pelėsis, o gal tiesiog bendras sausos odos diskomfortas žiemą.
Galbūt jūs jau suprantate, kad turite drėgmės problemų, tačiau daugelis namų savininkų net neįtaria, kad jie galėtų pasiekti geresnį komfortą kontroliuodami drėgmę. Būtent apie tai kalbėsime šiame straipsnyje. Aptarsime:
- Kodėl drėgmė svarbi ir kokias problemas ji gali sukelti ar išspręsti
- Ką galite padaryti kiekviename sezone, kad jaustumėtės patogiau
- Kaip jūsų visa HVAC sistema (įskaitant oro kondicionavimo ir šildymo įrenginius) susijusi su drėgmės kontrole
Ar pasiruošę jaustis geriau savo namuose? Puiku. Pradėkime.
Kodėl drėgmė svarbi HVAC sistemose
Drėgmė reiškia komfortą. Netikite manimi? Praleiskite 10 minučių saunoje esant tam tikrai temperatūrai, o paskui 10 minučių garų kambaryje esant tai pačiai temperatūrai. Skirtumas bus akivaizdus.
Jūsų namai nėra sauna ar garų kambarys, tačiau jei jūsų drėgmės lygis nėra valdomas, kartais jis gali taip jaustis.
Temperatūra yra tai, apie ką galvojame kalbėdami apie vidinį komfortą, tačiau drėgmės lygiai yra beveik tokie pat svarbūs. Tikriausiai esate girdėję apie „sausą šilumą“ ir kaip ji yra pakenčiamesnė nei „šlapia šiluma“ drėgnoje aplinkoje. Tai visiškai tiesa.
Praktiškai jūsų namuose esant 22 laipsnių temperatūrai gali būti nepatogiai karšta, jei drėgmė yra per didelė, lygiai taip pat kaip žiemą, jei oras yra per sausas, gali būti per šalta.
Taigi, jei vis tiek mokate už namų šildymą ir vėsinimą, kodėl nesiėmus priemonių?
Dar blogiau, kad yra ir kitų problemų, kurias drėgmė gali sukelti, jei ji yra per didelė ar per maža.
Problemų, kurias sukelia per didelė drėgmė:
- Dulkės erkės. Jos sugeria aplinkos drėgmę ir gali išplisti po visus jūsų namus. Tuo tarpu jos pritraukia vorus ir kitus vabzdžius, kurie minta dulkių erkėmis.
- Pelėsis ir miltligė. Tai problema daugelyje rūsių, tačiau, jei nesate atsargūs, ji gali išplisti į kitus namo aukštus.
- Sveikata ir alergijos. Jei jūsų ore yra pelėsių sporų, jums bus sunkiau kvėpuoti. Blogiausiu atveju tai gali paveikti jūsų ir jūsų šeimos sveikatą.
- Karšti viršutiniai aukštai. Ar jūsų pagrindinis miegamasis yra per karštas? Tai ne tik temperatūros problema. Tai drėgmės problema, nes drėgniausias oras pakyla į jūsų namo viršų.
- Miego problemos. Tai gali būti dėl bendros temperatūros arba drėgmės, kuri sukelia naktinį prakaitavimą.
Problemų, kurias sukelia per maža drėgmė:
- Sausas medis. Grindų lentos ir medinė namų struktūra gali skilti.
- Ligos. Žema drėgmė yra palanki terpė daugeliui bakterijų ir virusų gyvuoti. Tai viena pagrindinių priežasčių, kodėl gripo sezonas daugelyje šalies dalių prasideda žiemą.
- Oda ir gerklė. Sausa, suskilinėjusi oda ir skaudanti gerklė yra šaltesnių žiemos mėnesių požymiai. Tai nebūtina.
- Šalti namo taškai. Tai gali būti jūsų šildymo sistemos galia, ortakiai ar nesandarūs langai. Tačiau dažnai tai susiję su drėgmės lygiu.
Galbūt yra ir kitų priežasčių, kurias pamiršome paminėti, bet tai yra dažniausiai namų savininkų, su kuriais kalbame, susiduriamos problemos.
Dabar pradėkime kalbėti apie šių problemų sprendimą.
Koks yra geriausias drėgmės lygis namuose?
Dauguma ekspertų šaltinių sutaria, kad bet koks drėgmės lygis tarp 30–60% yra priimtinas namų aplinkai. Bet kas žemiau sukels problemų, kaip ir bet kas aukščiau. Priklausomai nuo to, kur gyvenate ir kokie jūsų drėgmės rūpesčiai, jūsų idealus lygis gali būti šio diapazono aukštesniame arba žemesniame gale.
Vis dėlto nėra centrinės drėgmės kontrolės institucijos, kuri nustatytų, koks lygis yra geriausias. Tačiau oro kokybės ekspertai sutinka dėl priimtino drėgmės lygių diapazono.
HVAC.com teigia, kad idealus lygis yra 40%. Kitos įmonės, kurios specializuojasi vidaus oro kokybės produktuose, nurodo 50% kaip tikslą. Abu yra teisingi, nes tie lygiai egzistuoja priimtiname namų drėgmės diapazone.
Pavyzdžiui, prisiminkite, kad anksčiau minėjome dulkių erkes? Jos gali egzistuoti jūsų namuose esant ar viršijant maždaug 50% drėgmės lygį. Dar daugiau jų gali klestėti esant net aukštesniems lygiams virš 60%.
Priešingai, tyrimai parodė, kad daugelis virusų ore išlieka daug ilgiau esant drėgmės lygiui žemiau 40%. Iš tiesų, tai tiesa ir dėl koronaviruso, kuris 2020 metais privertė pasaulį suklusti.
Drėgmės valdymas vasarą
Lietuvoje vasaros būna labai drėgnos.
Kai kurie žmonės mano, kad parduotuvėje įsigyti oro valytuvai išspręs drėgmės problemas. Galbūt, bet tik labai švelniais atvejais. Dažniausiai, geriausia, ką šie prietaisai gali padaryti, tai sumažinti drėgmės lygį viename kambaryje.
Tai gali padėti jums geriau miegoti naktį, pavyzdžiui, tačiau nieko nepadės dėl alergenų, dulkių erkių ir pelėsio problemų, kurios gali kilti, jei ignoruosite likusią namo dalį.
Sprendimas tokiais atvejais yra viso namo dehumidifikatorius. Jie sugeba reguliuoti viso namo drėgmę ir veikia kartu su jūsų HVAC sistema.
Kitas naudingas dalykas yra tai, kad sumažinus drėgmę, nereikia tiek daug vėsinti namų, todėl vasarą sumažėja aušinimo išlaidos.
Viso namo oro valytuvas turi pradinę kainą, ir kai kurie žmonės sunkiai mato naudą. Tačiau jei drėgmė yra problema, jūs rizikuojate savo sveikata ir komfortu bei taip pat rizikuojate vėliau turėti pašalinti pelėsį. Jei jus neramina bet kuri iš šių problemų, rizika neverti.
Drėgmės valdymas žiemą
Viso namo oro valytuvas priešingybė yra viso namo oro drėkintuvui.
Nors viso namo oro valytuvas gali būti prijungtas prie jūsų HVAC sistemos arba būti nepriklausomas, viso namo oro drėkintuvas visada bus tiesiogiai prijungtas prie jūsų sistemos. Kai įsijungia jūsų šildymo įrenginio ventiliatorius (kuris taip pat juda oro kondicionieriui), jis paskleis drėgmę po namus, kad išvengtų sausumo.
Norite sumažinti gripo riziką? Arba sustabdyti jo plitimą, kai jūsų vaikai parsineša jį iš mokyklos? Laikykite drėgmės lygį aukštą. Norite išvengti, kad žiemą nereikėtų skolintis, kad nusipirktumėte pakankamai odos drėkiklio? Laikykite drėgmės lygį aukštą.
Individualūs įrenginiai, kuriuos matote parduotuvėse, vėlgi yra tinkami atskiriems kambariams. Jie gali būti naudingi, kad kartais geriau miegotumėte, pavyzdžiui. Tačiau daryti tai reiškia ignoruoti likusią namo dalį, kurioje praleidžiate didžiąją gyvenimo dalį.
Kaip jūsų oro kondicionierius kontroliuoja drėgmę
Palaukite, koks ryšys tarp oro kondicionavimo ir drėgmės kontrolės? Didelis, pasirodo.
Vienas iš oro kondicionieriaus funkcijų yra sugerti drėgmę iš jūsų namų vidaus ir išmesti ją į lauką. Kai kurie oro kondicionieriai tai daro labai efektyviai.
Dėl šios priežasties ne visi oro kondicionieriai yra vienodi. Ypač kintamos greičio oro kondicionieriai yra puikūs šiuo atžvilgiu, palyginti su vienpakopiais ir dvipakopiais AC. Taip yra todėl, kad jie gali dehumidifikuoti veikdami mažesnės galios režimu. Pateiksiu jums pavyzdį:
Tarkime, jūs norite, kad jūsų namuose būtų 22 laipsniai ir 45% drėgmės. Oro kondicionierius gali pasiekti 22 laipsnius, tačiau drėgmės lygis vis dar yra 53%. Taigi jūs norite pašalinti daugiau drėgmės, bet be to, kad oras taptų šaltesnis. Koks sprendimas čia?
Vienpakopis oro kondicionierius gali neturėti sprendimo. Arba bent jau tokio sprendimo, kuris nenaudotų viso namo dehumidifikatoriaus. Kadangi oro kondicionierius gali tik įsijungti arba išsijungti 100%, pašalinti daugiau drėgmės reikštų taip pat sumažinti temperatūrą.
Tačiau kintamos greičio sistema gali veikti mažesnės nei 40% galios režimu, kuris leis jums gauti vidutinį šaltą orą. Tačiau ši operacija toliau pašalins drėgmę.
Taigi išplėstinė sistema gali veikti ilgiau, tačiau ji naudoja mažiau energijos, nes veikia mažesnės galios režimu, ir tai daro jūsų namus patogesnius.
Drėgmės stebėjimas
Kaip sužinosite, kad jūsų drėgmės lygis yra priimtinose ribose? Galų gale, daugelyje namų nėra būdo tai stebėti. Pažiūrėkime į jūsų pasirinkimus.
- Termostatas: Daugelis modernių termostatų turi drėgmės lygio rodmenis ir gali aktyviai padėti jums valdyti šį lygį namuose. Kai kurie gali veikti ventiliatoriaus režimu net kai oro kondicionierius neveikia, kad pašalintų daugiau drėgmės iš oro.
- Drėgmės matuoklis: Tai prietaisas, specialiai sukurtas stebėti drėgmės lygį tam tikroje erdvėje. Dauguma šiuolaikinių drėgmės matuoklių yra skaitmeniniai.
- Jūsų humidifikatorius arba dehumidifikatorius: Viso namo drėgmės valdikliai turės įmontuotus jutiklius, kurie tai daro. Tačiau gali būti problema su šiuo metodu. Jei jūsų dehumidifikatorius yra rūsyje, pavyzdžiui (kur jis paprastai būna), arba jūsų humidifikatorius yra šildymo įrenginyje, jis matuoja drėgmės lygį toje patalpoje. Jums geriau būtų optimizuoti gyvenamosios erdvės drėgmės lygį pagrindiniame namo aukšte, kur daugiausia praleidžiama laiko.